اپلای شیمی:

اپلای؟ چرا؟ به چه قیمتی؟

ابتدا اهدافتان را مشخص کنید. ببینید واقعا چرا می خواهید اپلای کنید؟! شاید برای شما ماندن بهتر باشد.اپلای گاونر می خواهد ومرد کهن.کلی خرج،کلی زمان و کلی حوصله می خواهد. ابتدا تمام انگیزه هایتان رابنویسید. همچنین معایبی چون شهروند دست دوم بودن،غربت،انزوا،گرانی و… را درنظر بگیرید؛ ولی اگر مسائل آکادمیک برای شما مهم است،حتما اپلای کنید.

حال برای اپلای چه چیزهایی لازم است؟

1-معدل: سعی کنید معدل خود را بالای 16 نگه دارید تا خیلی از دانشگاه ها رو از دست ندهید. باید به معدل در سیستم آمریکایی هم دقت کنید.به جدول تبدیل نمرات توجه کنید.پس از تبدیل نمرات خود به سیستم آمریکایی،معدل خود را در این سیستم محاسبه کنید که به آن GPA می گویند. بعضی از دانشگاهها از خود دانشجو می خواهند آن را محاسبه کند.

                                                                             USA                  ایران

                                                                               4                    20- 16

                                                                               3               15.99- 14

                                                                               2               13.99 – 12

                                                                               1               11.99 – 10

2- تافل: دقت داشته باشید که بسیاری از دانشگاهها تافل بالای 100 می خواهند و حتی برخی بالای 105. اما شما با تافل بالای 90 هم می توانید اپلای معقولی داشته باشید. حتما توجه کنید دو مهارت speakingو writing  خیلی مهم است و خیلی از دانشجویان شیمی برای پذیرش نیاز به speakingبالای 22 نیاز دارند زیرا در دو ماه اول هزینه تحصیل شما از طریق دستیار اموزشی بودن تامین می شود. کتابهای مفید را درانتها ببینید.

3-GRE General Revised : این یک آزمون زبان استاندارد از واژگان تخصصی است و شامل 3 بخش مهارت لغوی (نمره از170-130)،مهارت ریاضی(170-130) و مهارت نوشتاری (6-0) است. برای مهارت لغوی کتاب Verbal Advantage  پیشنهاد می شود. لطفا از یکسال قبل برای GRE  شروع کنید. سپس از کتاب workbook  بارونز یا official guide ETS استفاده کنید. لازم است برای قسمت مهارت ریاضی نیز چند سری تست بزنید تا با این بخش آسان نیز آشنا شده و برآن تسلط یابید. در قسمت writing هم کتاب kaplan پیشنهاد می شود. اگر بتوانید درGRE به ترتیب در مهارت لغوی بالای 150، در مهارت ریاضی بالای 167 و در مهارت نوشتاری بالای 4.0 نمره بدست اورید، نمره بسیار خوبی برای GRE کسب کرده اید.(همه دانشگاه های آمریکا آن را می خواهند.)

4- GRE Subject Chemistry : این یک امتحان آمریکایی است که اکثر دانشگاههای آمریکای شمالی آنها را از شما می خواهند. این امتحان بسیار ساده ولی در عین حال نیاز به دقت زیاد دارد. لازم است برای این آزمون یک کتاب مرجع را در هر یک از گرایشها دوره کنید. من به شما خواندن کامل 2 جلد مورتیمر، سولومونز با Advanced Topics  را اکیدا توصیه می کنم. سپس تستهای سالهای قبل ETS samples را حل کنید. دقت کنید درصد شما باید بالای %90  در امتحان اصلی شود، یعنی در آزمونهای که خودتان می گیرید بالای %96-93 بیارید. پس، بعد از هر آزمون بخوبی منابع غلطهایتان را دوره کنید.

5- نوشتن cv : cv یا رزومه یک قالب استاندارد دارد که می توان با دیدن نمونه های موجود بر روی اینترنت و یا استفاده از cv دانشجویان سالهای پیش cv خود را تنظیم کنید. در cv اطلاعاتی از قبیل سوابق تحصیلی ، سال مدرک اخذ شده، معدل، افتخارات و عناوین، پروژه ها و تحقیقات، مقالات، زمینه مورد علاقه در شیمی، نمرات امتحان بین المللی، مهارتها، ازقبیل مهارتهای کامپیوتری، موسیقی، برخی از نمرات درسهای مربوط به زمینه مورد علاقه را شامل می شود.

6- نوشتن sop : sop یا statement of purpose یکی از نقاط حساس اپلای است. شما در این نوشته با یک اشاره به محیط خانواده، تحصیلات ابتدایی تا دبیرستان، کارهای مرتبط یا زمینه مورد علاقه تان، پیش زمینه تحقیقاتی و توانایی هایتان، سعی کنید در کوتاهترین و موثرترین شیوه، دلیل خود را از اپلای برای آن گرایش شیمی در آن دانشگاه اعلام کنید.در برخی از دانشگاهها خوب است نام برخی از اساتید مورد علاقه تان با گرایش کاریشان را نیز ذکر کنید.

7-Recommendation letter : این یکی از اساسی ترین بخشهای اپلای شماست. حواستان را خوب جمع کنید. Recomهایتان واقعی باشد، در حد خودتان. از اساتیدی که خوب با آنها درس گذرانده اید، توصیه نامه بگیرید و اگر بر روی پروژه ای کار کرده اید حتما از استاد پروژه خود توصیه نامه بگیرید. دقت کنید حتما برای اساتید حق خود را برای اطلاع از توصیه نامه waire کنید.

امروزه Recom ها به صورت آنلاین و از طریق سایت Application  دانشگاه انجام می شود. Recom ها هرچه واقعیتر شما را توصیف کنند بهتر است.

8- مقاله: داشتن مقاله یک امتیاز بزرگ است. یک رزومه متوسط با یک مقاله خوب، یک پذیرش بسیار خوب را ممکن می سازد. دقت کنید مقاله کار تحقیقاتی شما را ثابت می کند و این برای یک استاد کافی است تا موجاب شود شما را در گروه تحقیقاتی خود بپذیرد. پس ازهمین الآن به دنبال مقاله در زمینه های روز شیمی باشید.

9- پر کردنApllication form  : امروزه دانشگاهها برای پذیرش دانشجوییان تحصیلات تکمیلی Graduat Students یا Prospectire Students به صورت آنلاین حرف هایی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. شما در این فرم ها دراتبدا عضو شده، سپس اطلاعات شخصی تان را وارد کرده و مراحل آن را پله پله طی می کنید. شما در این مرحله باید کارنامه،CV و SOP خود، همچنین ایمیل اساتید را برای فرستادن توصیه نامه، وارد کنید.

 

10- پیگیری های لازم : لازم است گاهی مخصوصا برای دانشگاه های کانادا و برخی دانشگاه های آمریکا شما از چندماه قبل از اپلای به استاد مورد علاقه تان ایمیل بزنید. این ایمیل ها، شما را از وجود جای خالی در آزمایشگاه و گروه تحقیقاتی استاد مورد علاقه تان مطمئن می سازد. اگر بتوانید او را مجاب کنید که پیش زمینه تحقیقاتی شما با او تطابق زیادی دارد، ممکن است خیلی زود پذیرش فوق العاده ای بگیرید؛ زیرا استاد مخارج تحصیلی اتان را می پذیرد. در متن ایمیل به استاد مختصری از پیش زمینه تان گفته و بیشتر به بررسی کارهای استاد و علاقه مندی خودتان در کارهای آن استاد بپردازید.

 

با آرزوی موفقیت در زمینه اپلای شما.

TOEFL BOOKS:

504 words Baron's

Essential words for TOEFL  iBT

Longman TOEFL  iBT

Baron's TOEFL  iBT

Cambridge TOEFL  iBT

Kaplan TOEFL  iBT

Oxford TOEFL  iBT

حتما کتاب های زیر را استفاده کنید.

TOEFL ETS Official Guide

کتاب استاد خادم که از مرکز زبانهای دانشگاه صنعتی شریف می توانید تهیه کنید. (خیلی مهم)