۱:۴۵ ب.ظ - یکشنبه , ۱۸ بهمن ۱۳۹۴
صفحه اصلی / شیمی / پذیرش(apply) / راهنمای درخواست پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور

راهنمای درخواست پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور

اپلای شیمی:

اپلای؟ چرا؟ به چه قیمتی؟

ابتدا اهدافتان را مشخص کنید. ببینید واقعا چرا می خواهید اپلای کنید؟! شاید برای شما ماندن بهتر باشد.اپلای گاونر می خواهد ومرد کهن.کلی خرج،کلی زمان و کلی حوصله می خواهد. ابتدا تمام انگیزه هایتان رابنویسید. همچنین معایبی چون شهروند دست دوم بودن،غربت،انزوا،گرانی و… را درنظر بگیرید؛ ولی اگر مسائل آکادمیک برای شما مهم است،حتما اپلای کنید.

حال برای اپلای چه چیزهایی لازم است؟

1-معدل: سعی کنید معدل خود را بالای 16 نگه دارید تا خیلی از دانشگاه ها رو از دست ندهید. باید به معدل در سیستم آمریکایی هم دقت کنید.به جدول تبدیل نمرات توجه کنید.پس از تبدیل نمرات خود به سیستم آمریکایی،معدل خود را در این سیستم محاسبه کنید که به آن GPA می گویند. بعضی از دانشگاهها از خود دانشجو می خواهند آن را محاسبه کند.

                                                                             USA                  ایران

                                                                               4                    20- 16

                                                                               3               15.99- 14

                                                                               2               13.99 – 12

                                                                               1               11.99 – 10

2- تافل: دقت داشته باشید که بسیاری از دانشگاهها تافل بالای 100 می خواهند و حتی برخی بالای 105. اما شما با تافل بالای 90 هم می توانید اپلای معقولی داشته باشید. حتما توجه کنید دو مهارت speakingو writing  خیلی مهم است و خیلی از دانشجویان شیمی برای پذیرش نیاز به speakingبالای 22 نیاز دارند زیرا در دو ماه اول هزینه تحصیل شما از طریق دستیار اموزشی بودن تامین می شود. کتابهای مفید را درانتها ببینید.

3-GRE General Revised : این یک آزمون زبان استاندارد از واژگان تخصصی است و شامل 3 بخش مهارت لغوی (نمره از170-130)،مهارت ریاضی(170-130) و مهارت نوشتاری (6-0) است. برای مهارت لغوی کتاب Verbal Advantage  پیشنهاد می شود. لطفا از یکسال قبل برای GRE  شروع کنید. سپس از کتاب workbook  بارونز یا official guide ETS استفاده کنید. لازم است برای قسمت مهارت ریاضی نیز چند سری تست بزنید تا با این بخش آسان نیز آشنا شده و برآن تسلط یابید. در قسمت writing هم کتاب kaplan پیشنهاد می شود. اگر بتوانید درGRE به ترتیب در مهارت لغوی بالای 150، در مهارت ریاضی بالای 167 و در مهارت نوشتاری بالای 4.0 نمره بدست اورید، نمره بسیار خوبی برای GRE کسب کرده اید.(همه دانشگاه های آمریکا آن را می خواهند.)

4- GRE Subject Chemistry : این یک امتحان آمریکایی است که اکثر دانشگاههای آمریکای شمالی آنها را از شما می خواهند. این امتحان بسیار ساده ولی در عین حال نیاز به دقت زیاد دارد. لازم است برای این آزمون یک کتاب مرجع را در هر یک از گرایشها دوره کنید. من به شما خواندن کامل 2 جلد مورتیمر، سولومونز با Advanced Topics  را اکیدا توصیه می کنم. سپس تستهای سالهای قبل ETS samples را حل کنید. دقت کنید درصد شما باید بالای %90  در امتحان اصلی شود، یعنی در آزمونهای که خودتان می گیرید بالای %96-93 بیارید. پس، بعد از هر آزمون بخوبی منابع غلطهایتان را دوره کنید.

5- نوشتن cv : cv یا رزومه یک قالب استاندارد دارد که می توان با دیدن نمونه های موجود بر روی اینترنت و یا استفاده از cv دانشجویان سالهای پیش cv خود را تنظیم کنید. در cv اطلاعاتی از قبیل سوابق تحصیلی ، سال مدرک اخذ شده، معدل، افتخارات و عناوین، پروژه ها و تحقیقات، مقالات، زمینه مورد علاقه در شیمی، نمرات امتحان بین المللی، مهارتها، ازقبیل مهارتهای کامپیوتری، موسیقی، برخی از نمرات درسهای مربوط به زمینه مورد علاقه را شامل می شود.

6- نوشتن sop : sop یا statement of purpose یکی از نقاط حساس اپلای است. شما در این نوشته با یک اشاره به محیط خانواده، تحصیلات ابتدایی تا دبیرستان، کارهای مرتبط یا زمینه مورد علاقه تان، پیش زمینه تحقیقاتی و توانایی هایتان، سعی کنید در کوتاهترین و موثرترین شیوه، دلیل خود را از اپلای برای آن گرایش شیمی در آن دانشگاه اعلام کنید.در برخی از دانشگاهها خوب است نام برخی از اساتید مورد علاقه تان با گرایش کاریشان را نیز ذکر کنید.

7-Recommendation letter : این یکی از اساسی ترین بخشهای اپلای شماست. حواستان را خوب جمع کنید. Recomهایتان واقعی باشد، در حد خودتان. از اساتیدی که خوب با آنها درس گذرانده اید، توصیه نامه بگیرید و اگر بر روی پروژه ای کار کرده اید حتما از استاد پروژه خود توصیه نامه بگیرید. دقت کنید حتما برای اساتید حق خود را برای اطلاع از توصیه نامه waire کنید.

امروزه Recom ها به صورت آنلاین و از طریق سایت Application  دانشگاه انجام می شود. Recom ها هرچه واقعیتر شما را توصیف کنند بهتر است.

8- مقاله: داشتن مقاله یک امتیاز بزرگ است. یک رزومه متوسط با یک مقاله خوب، یک پذیرش بسیار خوب را ممکن می سازد. دقت کنید مقاله کار تحقیقاتی شما را ثابت می کند و این برای یک استاد کافی است تا موجاب شود شما را در گروه تحقیقاتی خود بپذیرد. پس ازهمین الآن به دنبال مقاله در زمینه های روز شیمی باشید.

9- پر کردنApllication form  : امروزه دانشگاهها برای پذیرش دانشجوییان تحصیلات تکمیلی Graduat Students یا Prospectire Students به صورت آنلاین حرف هایی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. شما در این فرم ها دراتبدا عضو شده، سپس اطلاعات شخصی تان را وارد کرده و مراحل آن را پله پله طی می کنید. شما در این مرحله باید کارنامه،CV و SOP خود، همچنین ایمیل اساتید را برای فرستادن توصیه نامه، وارد کنید.

 

10- پیگیری های لازم : لازم است گاهی مخصوصا برای دانشگاه های کانادا و برخی دانشگاه های آمریکا شما از چندماه قبل از اپلای به استاد مورد علاقه تان ایمیل بزنید. این ایمیل ها، شما را از وجود جای خالی در آزمایشگاه و گروه تحقیقاتی استاد مورد علاقه تان مطمئن می سازد. اگر بتوانید او را مجاب کنید که پیش زمینه تحقیقاتی شما با او تطابق زیادی دارد، ممکن است خیلی زود پذیرش فوق العاده ای بگیرید؛ زیرا استاد مخارج تحصیلی اتان را می پذیرد. در متن ایمیل به استاد مختصری از پیش زمینه تان گفته و بیشتر به بررسی کارهای استاد و علاقه مندی خودتان در کارهای آن استاد بپردازید.

 

با آرزوی موفقیت در زمینه اپلای شما.

TOEFL BOOKS:

504 words Baron's

Essential words for TOEFL  iBT

Longman TOEFL  iBT

Baron's TOEFL  iBT

Cambridge TOEFL  iBT

Kaplan TOEFL  iBT

Oxford TOEFL  iBT

حتما کتاب های زیر را استفاده کنید.

TOEFL ETS Official Guide

کتاب استاد خادم که از مرکز زبانهای دانشگاه صنعتی شریف می توانید تهیه کنید. (خیلی مهم)

۷۲۹ دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید

  میخواستم بدونم برای اپلای معدل با نمره ی پایان نامه در نظر گرفته میشه یا بدون اون؟
  و فقط از استاد راهنما میشه ریکامند گرفت یا هر استاد دیگه در دانشگاه کارشناسی و ارشد؟
  و سوال اخر :در چه مواردی باید با استاد مکاتبه کرد و چه مواردی با دانشگاه؟ به نظرم تاییدیه استاد رو گرفتن راحتتر باشه؟

  واقعا ممنووون میشم از پاسخ گویی تون

 2. سلام آقای دکتر؛ وقت بخیر
  من دانشجوی ترم ۶ کارشناسی رشته شیمی دانشگاه یزد هستم. معدل کلم تا الان ۱۵٫۵۲ است. هدفم هم گرفتن دکترای شیمی تجزیه (الکتروشیمی) و بعد هم هیئت علمی شدن در دانشگاهی مثل دانشگاه یزده!!
  آیا امکانش هست؟؟
  به نظر شما چه کار کنم تا به هدفم برسم و هیئت علمی بشم.
  با تشکر فراوان.

 3. با سلام استاد زارع عزیز می خواستم بذونم برای دو نفر جمعاچقدر هزینه برای اپلای داره؟

 4. با سلام خدمت اساتید و دوستان….من یه سوال دارم اگه کسی اطلاع داره ممنون میشم جواب منو بده…ایا گرفتن دکترا شیمی پلیمر تو ایران کاربرد داره و ایا فرصت مطالعاتی ۶ماهه در مقطع دکترا میتونیم اپلای کنیم..یا کلا واسه دکترا اپلای کنیم..و بنظرتون تو ایران این رشته کاربرد داره….اقای دکتر زارع ممنون میشم جوابمو بدین

 5. سلام،میشه توضیح بدید رفتن به سربازی میتونه برای گرفتن ویزا از امریکا یا اروپا مشکل ایجاد کنه؟
  حتی اگر بقیه امتیازات را در حد خوبی داشته باشیم منظورم تافل بالا و ….

 6. با سلام
  آقای زارع امکان داره بفرمایید چرا با موضوعات نانو گرفتن ویزا از آمریکا امکان نداره؟

 7. سلام اقای زارع
  به من گفتن برای موضوع پایان نامه اگه نانو رو انتخاب کنم برای الای مشکل پیدا میکنم , این درسته ؟
  شما قبلا گفته بودید پلیمر رو انتخاب کن . ( رشتم شیمی الیه )
  زمینه های کاری که باعث میشه برای اپلای به مشکل پیدا کنم رو میشه نام ببرید ؟

 8. سلام
  این درسته که دانشگاه های امریکا برای نانو پذیرش نمیدن؟

 9. سلام..ببین دوستان داروسازی با شیمی دارویی,هر کدوم مزیت های خودشون دارند,منتهی داروسازی از همون ترمهای اول با مکانیسم های بدن ساختارهای دارو ها رو بررسی میکند،ولی انصافا دکترهای شیمی دارویی هم عالیه کار هر کسی هم نیست…ب نظرم شیمی هر گرایشی باشی اگه علم بالایی داشته باشی براتون کار هست,راحت جز هیات علمی دانشگاه میشی ماهی ۴میلیون..تازه ۱۵۰میلیون هم بهتون وام میدن,برید حالشو ببرید

  • ماهی ۴ میلیون؟ آیا برای این همه سختی و کار ارزش داره؟؟؟
   نه اگه قصدتون استاد دانشگاهی با ماهی ۴ میلیون هست، اصلا پیشنهاد نمیکنم که عمر و جوونیتون رو هدر بدید! بدترین راه برای پول در آوردنه چون در اضاش کلی استرس میکشید و جوونیتون رو میذارید!

 10. آقای فاضل اگه امکانش هست در مورد ۲ دانشگاه ایالتی جورجیا و
  دانشگاه جورجیا اطلاعات کاملی برام بفرستین
  برای پذیرش شیمی تجزیه ، نمره تافل و جی ار ای ، زمان اپلای
  University Of Georgia
  Georgia State University

 11. سلام
  من دانشجوی شیمی دانشگاه ازاد سال ۲ با معدل ۱۶٫۷۹ هستم خیلی دوست دارم که بعد از تموم شدن درسم برای اپلای اقدام کنم میخواستم نظر شما رو هم بدونم من سطح زبان پایینی دارم که حدود یک ماه میشه در حال تقویت زبانم هستم تا دوسال فکر میکنم به سطح خوبی میرسم بد میخواستم بدونم برا من با این شرایطم میشه روی بورسیه تحصیلی فکر کرد یا بایذ با پول خودم اقدام کنم؟؟
  یک چیز دیگه میشه لطف کنید بگید چه کارهایی رو میتونم در حین درس خوندن برا نزدیک شدن به بورسیه انجام بدم؟؟
  ممنون میشم پاسخ سوالم رو بدید
  زوز خوبی داشته باشید

  • معدلتون خوبه اما خب تا میتونید معدل رو بالا نگهدارید
   تافل خیلی مهمه که دارید از الآن روش کار میکنید
   GRE سابجکت بالا هم خیلی کمکتون میکنه
   در نهایت اگه بتونید با یکی دوتا دانشجوی دکترا کار کنید که اسمتون رو تو مقاله هاشون بزنن عالی میشه

 12. سلام آقای زارع
  من سابجکتم نمرش اومد و % ۶۰ شدم الان من این نمرمو گزارش کنم؟

 13. سلام بر آقای فاضل عزیز
  میدونم که مشغله کاری شما خیلی زیاد هست ولی ممنون میشم اگه نظرتونو نسبت به سوالم بفرمایید
  من لیسانس شیمی از دانشگاه تبریز هستم و قصد داشتم که برای کنکور ارشد امسال تلاشمو بکنم که بتونم در گرایش شیمی دارویی یا شیمی پلیمر قبول بشم و برای دکتری برای اپلای اقدام کنم من همه ی پیام های دوستان و پاسخ های شما رو خوندم و راستیتش یه مقدار نسبت به اینکه بعد از پایان تحصیل بتونم ویزای کار بگیرم و بتونم اونجا موندگار بشم نا امید شدم یعنی یه جورایی اون فانتزی های ذهنیم نسبت به شرایط کشور خارجی و شرایط زندگیش و … بهم ریخت من برنامم این بود که با ارشد دارویی بتونم برای دکترای داروسازی اپلای کنم که با توجه به صحبت های شما اینکار شدنی نیست و من نهایتا بتونم رو سنتز دارو کار کنم و امکان موارد بالینیش نیست و اگر بخوام با دکترای شیمی دارویی یا شیمی پلیمر برگردم ایران زیاد شرایط درخشانی رو نمیشه براش متصور شد تازه باید شرایط غربت و دوری از خانواده و هزینه های که باید متحمل بشم رو هم در نظر گرفت
  الان سوالی که از شما داشتم این بود که به نظر شما با توجه به مواردی که عرض کردم به نظر شما بهتر نیست که به جای اینکه بخوام این پروسه رو طی کنم ,برم دنبال اینکه از اول دکترای داروسازی پیوسته رو بخونم؟
  و یک سوال دیگه ای که داشتم این بود که من توی صحبت های شما خوندم که شما اپلای برای آمریکا رو خیلی ترجیح میدین تا کشور های اروپایی و آسیایی و دلیلشم رو اینطور فرمودین که آمریکا سطح درآمدش بیشتره ولی سوال من اینکه آمریکا به همون نسبت که درامد بیشتره هزینه هم بیشتر نیست؟
  آقای فاضل یه سایتی هست به اسم indeed.com که متوسط درامد هر شغل رو توی آمریکا نوشته , به نظر شما اطللاعات این سایت قابل اعتماد هست ؟ مثلا توی این سایت متوسط درامد pharm-D رو ۱۱۷۰۰۰$ و متوسط درامد medicinal chemistry رو ۱۰۷۰۰۰ $ و متوسط polymer chemistry رو ۸۷۰۰۰$ در سال ذکر کرده که با توجه به شرایط ایران زیاد منطقی به نظر نمیاد و من نمیدونم که آیا واقعا در آمریکا تفاوت دکترای شیمی دارویی و دکترای داروسازی فقط ۱۰۰۰۰$ تو سال هست و پلیمر اینقدر درامد پایین تری داره؟
  ببخشید که خیلی طولانی شد.

  • سلام دوست عزیز،خواستم ی چیزی بهتون بگم در مورد اینکه میخوام دوباره برگردی از اول داروسازی بخونی،فقط عمرو تلف میکنی،داروسازی هم اینقد ارزش نداره این هم وقت واسش بزاری..

   • سلام
    من نمیگم داروسازی خیلی خوبه , میگم برای کسی که می خواد ارشد و دکترای شیمی دارویی بگیره(حدود ۷ سال طول میکشه) بنظر میاد که بخواد دکتری داروسازی (۶ سال) بگیره منطقی تر هست
    تازه با شرایط ایران دکترای شیمی دارویی مجوز داروخونه هم نمی تونه بگیره

    • سلام دوست عزیز .گرفتن دکتری تخصصی شیمی دارویی سنجش در واقع معادل با گرایش تخصصی داروسازی میشه.و اصلا قابل مقایسه با دکتری عمومی داروسازی نیست.بلکه به مراتب با ارزش تر محسوب میشه.

     • سلام،بله،از لحاظ آکادمیک همینطور هست که شما می فرمایید ولی من از لحاظ وضعیت شغلی که تحقیق کردم دیدم که شرکت های داروسازی اکثرا تمایلی به جذب دکترای شیمی دارویی ندارند و کاملا ترجیح میدن که ارشد دارویی بگیرن برای سنتز (طبیعتا با حقوق پایین تر ) و جذب دکترای داروسازی بعنوان مسئول فنی و بالینی.
      البته اگر کسی از دوستان اطللاعات موثقی در این باره که شیمی دارویی وضعیت بهتری نسبت به داروسازی داشته باشه من به شدت استقبال میکنم

     • در مورد کجا حرف میزنیم دقیقا؟

     • البته باید بازار کار رو هم در نظر گرفت

    • اگر قصدتون ماندنه دکترای داروسازی بهتره اما تگه قصدتون اپلای هست نمیدونم کدوم بهتره، چون یکی از دوستان من که در دانشگاه تهران داروسازی خونده الان اینجا داره بیوشیمی میخونه!

   • در راستای تکمیل حرفها!
    اینجا برای سننز دارو هم حقوق بالایی پرداخت میشه! اما کلا در آمریکا برای هر چیزی رقابت بالا است

  • Salam
   Daghighan hamini hast k mifarmaed
   Hich sherkati phd darosazio be shimi darooie tarjih nemide
   Har chand k bache haye shimi dar santez kareshbehtare

  • سلام

   ممنونم! برای دکترای شیمی پلیمر همیشه کار هست!
   سطح در آمد دکترای شیمی پلیمر در آغاز به کار همان درآمد ۸۷۰۰۰ دلار در سال است! شما با این درآمد زندگی بسیار خوبی خواهید داشت!
   بنده به شما اپلای در زمینه شیمی پلیمر را توصیه میکنم!
   هزینه ها بیشتر هست اما اگر به سطح رفاه و میزان پس انداز هم دقت کنید میبینید که درآمد از یه حدی که بالاتر بره همه ش پس انداز میشه! مثلا شما ممکنه سالی ۵۰۰۰۰ $ خرج کنید و بقیه ۸۷۰۰۰$ رو سیو کنید!

 14. درود
  بنده دانشجوی شیمی دارویی هستم و معدل من ۱۴ در دانشگاه ازاد تهران است میخواهم برای ادامه تحصیل به کشور ایتالیا بروم ایا این کشور مناسب است ؟شما چه کشوری را بیشنهاد میکنید ؟و هزینه حدودی ان چه قدر است ؟
  با تشکر

 15. Salam baraye azad kardan madrake arshad az daneshgahe sharid cheghad hazine bayad pardakht kard?
  Rahe dg ham dare k bedoone pardakhte hazine azad beshe?

  • برای شریف حدود ۱۰تا۱۵ میلیون فکر کنم.

   شما باید اداره کاریابی تشریف ببرید و درخواست کار بدید و بعد ۶ ماه اگه کاری پیدا نشد (باید بسپری کار پیدا نشه!دی:) بهتون نامه میدن میبرید دانشگاه مدرکتون آزاد میشه.ولی پسرا باید حتما کارت پایان خدمت داشته باشن یا معاف باشن تا بتونن برن این اداره و درخواست کار بدن.
   نکته ی مهم در این روش این هست که حتما باید ۶ ماه از فارغ التحصیلیتون گذشته باشه.

   اطلاعات تکمیلی:
   http://www.applyabroad.org/wiki/index.php/%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DA%A9_%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C

   • سلام اقا سعید..یعنی کسی بخواد مدرک ارشد رو ازاد کنه باید ۱۰میلیون بده درسته و کسی که خدمت نکرده باید ۱۵میلیون تو بانک بزاره.یعنی کلا باید ۲۵باشه درسته…واون ۱۵میلیون باید به اسم خودت نو بانک بزاری یان.ممنون اگه جوالمو بدین

    • یا پول بدی مدرکتو آزاد کنی یا اینکه اگه شرایط استفاده از کاریابی رو داری ازون استفاده کنی که ۱۰-۱۵ میلیون جلو بیفتی.اگر جزو مشمولان خدمت هستی که دیگه این راه وجود نداره و تقریبا باید همون مدرک رو با پول ازاد کنید.

     برای خدمت سربازی هم اگه جزو مشمولین هستی باید ۱۵ میلیون وثیقه بذرای بانک.

     • سلام..اقا سعید ممنون ک جواب منو میدین..ببین سوال من اینه ک من اکه بخوام مدرک کمو ازاد کنم و خدمت سربازی هم نکردم چقد پول بدم….راستش منظور او کاریابی رو نفهمیدم

     • بستگی به دانشگاه و رشته داره که بنده از مقدار دقیقش اطلاعی ندارم.ولی طبق شنید هها شما ۱۰ تومن رو در نظر داشته باشید.

      به لینکی که برای اطلاعات بیشتر قرار دادم رجوع کنید کامل توضیح داده شده این داستان کاریابی و …

 16. سلام.از خود پزشکی می خوام برم

 17. سلام ..شما اطلاعاتی در مورد دانشگاهای اسیا داری..مثلا دانشگاهای سنگاپور در زمینه شیمی سطحش از ایران بیشتره..با تشکر

 18. سلام اقای زارع.می تونم بدونم برای ادامه تحصیل در دارو یاپزشکی در امریکا ایا کمک هزینه ی تحصیلی می شه از دانشگاه گرفت

 19. سلام
  ممنون میشم اگه در مورد پذیرش در ترم بهار صحبت کنید اینکه شانس خیلی پایین میاد؟
  چون من نمیرسم برای پاییز و نمیخوام بیشتر از یک ترم عقب بیفتم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>